Isı Yalıtımı Adana

     Evinizi kışın ısıtmak, yazın soğutmak için sürekli enerji harcarsınız. Fakat bunun başarı oranı mekanınızın ne kadar ısı yalıtımı yapıldığıyla doğru orantılıdır.
     Bir fincan kahve koyduğunuzda dış ısı durumuna göre en fazla 15 dakika içinde içmekten zevk almamaya başlarsınız. 30 dakika sonra ise artık içilemeyecek kadar soğumuştur. Fakat aynı kahveyi bir termosa koyduğunuzda, en az 120 dakika sonra dahi ilk anki sıcaklığına yakın bir sıcaklıktadır. Çünkü termos tam bir ısı yalıtımı yapılmış bir ortamdır. Evinize ısı yalıtımı yaptırdığınızda aynı termosta olduğu gibi evinizin içi, artık dış sıcaklık değişimlerinden daha az etkilenecektir. Klima kullanıyorsanız mekanınızı kışın daha çabuk ısıtacak, yazın daha çabuk serinletecektir. Buda klimanızın daha az çalışması, daha az elektrik tüketmesi demektir.

     Isı Yalıtımı Adana Doğal gaz fiyatları 2013 yılı için 0.43$ /m3 civarındadır. Tamamen ithal bir ürün olduğu için hem döviz fiyatları hemde üretici ülkenin fiyatlandırmasına göre belli periyodlarda artış göstermektedir. Bulunduğunuz mekanda halen ısı yalıtımı yapılmamış ise, kışın doğalgaz, yazın Adana sıcaklarında klimanızın elektrik fiyatlarından tasarruf etmek için Etkin Mimarlık 'a başvurun.
     Isı yalıtımı binaların; çatılarına, dışa veya garaj, depo gibi kullanılmayan bölümlere bakan duvarlarına, toprak veya içerisinde yaşanmayan mahaller ile daireleri ayıran döşemelerine, tesisat boruları ile havalandırma kanallarına yapılır. Ayrıca özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kışın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılır, yazın binaya güneş ısısı girişi sınırlanır. Böylece ısıtma ve soğutma için harcanan enerjiden tasarruf sağlanır.
     Isı yalıtımının faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için, evlerin kışın soğuk, yazın sıcak kısımlara bakan tüm duvar ve döşemeleri, çatıları mutlaka yalıtılmalı ve nitelikli pencere kullanılmalıdır. Isı yalıtımı, binanın temelinden çatısına kadar dışa veya kullanılmayan kısımlara bakan yüzeylerine, ısı geçişini azaltan özel yalıtım malzemelerinin uygulanması ile yapılır.
     Çatıların yalıtımında çatıların  şekline göre değişen yalıtım uygulamaları vardır. Çatılarda ısı yalıtımı, levha veya  şilte biçiminde çeşitli yalıtım malzemeleriyle yapılır. Çatı örtüsü ile  tavan döşemesi arasında kullanılmayan boşlukların olduğu binalarda, ısı yalıtımı tavan döşemesi üzerine serilerek uygulanır. Çatı arasının yaşam mekânı olarak kullanıldığı binalarda ısı yalıtımı çatı seviyesinde yapılır. Ahşap konstrüksiyon çatılarda ısı yalıtımı merteklerin arasına, altına veya üstüne yapılabilir. Betonarme kırma çatılarda ise genellikle beton yüzeyin üstüne yapılır. Teras çatılarda ısı yalıtımı, su yalıtım katmanının üstüne veya altına yapılabilir. Isı yalıtımı
levhalarının su yalıtımının üzerinde yer aldığı detaya “ters teras çatı”; su yalıtımı katmanının ısı yalıtımı levhalarının üzerinde bulunduğu detaya ise “geleneksel teras çatı” denilmektedir. Ters teras çatı detaylarında su yalıtım örtüleri aynı zamanda buhar kesici vazifesi görmektedir. Çatılarda ısı, su, ses ve yangın yalıtımı detayları birlikte çözülmeli ve konforlu ortam elde etmek için malzemeler birbirleriyle uyumlu seçilerek mutlaka yoğuşma tahkiki yapılmalıdır.

     Duvarlarda yalıtım ise, çeşitli malzemelerin genellikle duvarlara monte edilmesiyle, binanın dışından, içinden veya iki duvar katmanının arasından yapılabilir. Dıştan yapılan uygulamalar ile cephenin tümüne ısı yalıtım malzemeleri sabitlenebildiğinden; ısı köprüleri oluşmaz. Aynı zamanda uygulama dış taraftan yapıldığı için duvarlar sıcak kalır ve yoğuşma meydana gelmez. Dış cephelerde kullanılacak olan ısı yalıtım levhaları bu uygulama için özel olarak üretilmiş olmalıdır. İki duvar arası veya içten yapılan ısı yalıtım uygulamaları; kısa süreli kullanılan yazlıklar, dağ evleri gibi yapılarda tercih edilir. Genel olarak bu uygulamalarda ısı yalıtım levhaları duvarın iç yüzeyine uygulanır. Bu uygulamalarda ısı köprülerine karşı önlem alınmalı ve mutlaka yoğuşma tahkiki yapılmalıdır. Yoğuşma tahkiki neticesinde buhar kesici kullanımına ihtiyaç olup olmadığına karar verilmelidir.
ısı yalıtımı adana
Untitled
kale mantolama
kyk yapı kimyasalları
marshall thermos
filli boya yalıtım
izocam mantolama
telefon
0533 616 15 15 - 0532 452 94 68
etkin mimarlık logo
mimarlık - mühendislik - inşaat
mantolama
Copyright ©2007 Etkin Mimarlık Mühendislik İnşaat Mantolama Adana  +90 322 459 50 04
Yandex.Metrica